26.04.2016r.
Starasz się o dziecko? Chcesz wiedzieć dlaczego warto udać się do dentysty? Koniecznie przeczytaj ten tekst.
Bardzo ważne jest by zęby w chwili poczęcia były zdrowe, bez próchnicy[MJ1] . Jeśli podjęłaś decyzję o tym, by zostać mamą przygotuj się do tego w odpowiedni sposób. Bardzo ważne jest, by przed zajściem w ciąże wyleczyć swoje zęby. Choć możemy nie odczuwać dyskomfortu związanego z tworzącą się próchnicą, to niestety dla organizmu jest to stan zapalny, który może wpłynąć negatywnie na rozwijającą się ciążę.
Kolejny aspekt to taki, że jeśli bardzo dbasz o zęby i lubisz korzystać z tzw. zabiegów estetycznych to warto z nich skorzystać przed planowaną ciążą. Większości z nich nie zaleca się wykonywać w trakcie ciąży. Chyba, że w indywidualnym przypadku korzyści przewyższają zagrożenia.
Jakich zabiegów nie zaleca się wykonywać w ciąży?
- wybielanie zębów
- piaskowanie zębów
- usuwanie kamienia
- zakładanie koron, mostów czy implantów - ponieważ w tym przypadku leczenie zajmuje sporo czasu warto zastanowić się czy wykonać te zabiegi jeszcze przed staraniem się o dziecko, czy po jego narodzinach
- zakładanie aparatu ortodontycznego - dlatego jeśli marzysz o prostych zębach to teraz jest idealny moment by podjąć się leczenia ortodontycznego. W innym razie założenie aparatu wchodzi w grę po narodzinach dziecka
Zabiegi, które ewentualnie wchodzą w grę w trakcie ciąży?
- piaskowanie zębów - ponieważ dziąsła w ciąży są wrażliwe, krwawią jest to zabieg, którego nie zaleca się wykonywać. Chyba, że osad jest bardzo duży.
- usuwanie kamienia - podobnie jak w poprzednim punkcie korzyści muszą przewyższać ewentualne zagrożenie
- fluoryzacja
Dlaczego warto wyleczyć zęby przed planowaną ciążą?
- nieleczone zęby są źródłem bakterii, które mogą wywołać choroby w organizmie człowieka na przykład: anginę, bóle głowy, zapalenie gardła. W ciąży mogą być przyczyną między innymi porodu przedwczesnego.
Co jeszcze warto zrobić przed ciążą jeśli chodzi o zęby?
- pantomogram - czyli zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy. Będzie bardzo pomocne w ocenie stanu uzębienia na wizycie u lekarza stomatologa
Jeśli planujesz ciążę i uda ci się wyleczyć wszystkie zęby i zadbać o higienę jamy ustnej, to serdecznie gratuluję. Pamiętaj, żeby w ciąży co najmniej raz pojawić się na kontroli u lekarza dentysty. Najlepszy moment to drugi trymestr ciąży. Wtedy też jeśli pojawią się jakieś ubytki, będzie można je wyleczyć.
W jaki sposób lekarz leczy zęby w trakcie ciąży?
- oczyści ubytek
- nałoży wypełnienie
- zastosuje znieczulenie jeśli jest konieczne. Jest ono dobierane tak by mogła je otrzymać przyszła mama
- możliwe jest leczenie kanałowe zęba
Pamiętaj jednak, że lepiej unikać tego typu zabiegów, bo zawsze niosą za sobą niepotrzebne ryzyko, które w ciąży należy minimalizować.
Jeśli jeszcze nie zachęciłam Cię do wizyty u lekarza dentysty, to wiedz, że są badania, które mówią o obniżeniu płodność w przypadku chorób uzębienia. Warto dodać, że przed planowaną ciążą do lekarza stomatologa powinna pójść nie tylko kobieta, ale również mężczyzna. Dlaczego mężczyzna? W Niemczech zostało przeprowadzone badanie, które wykazało związek z występowaniem próchnicy i zapaleniem dziąseł, a pojawieniem się bezobjawowej bakteriospermii. Z kolei to może powodować zaburzenia w płodności. Dlatego warto potencjalnego tatę namówić na wizytę u dentysty. Dodam, że niemieccy naukowcy kontynuowali swoje badanie i u mężczyzn, którzy poddali się leczeniu zębów po pół roku była widoczna zmiana w jakości nasienia, ponieważ morfologia, gęstość i ruchomość plemników poprawiła się zaś bakterie nie były obecne. (źródło: Diseuses of the masticatory system as possible causal factors in infertility. Bieniek KW, Riedel HH., link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2639537)
O czym warto pamiętać codziennie dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej?
Na co dzień warto pamiętać o nitkowaniu i myciu zębów oraz języka. Dodatkowo można używać jeszcze płynów do płukania jamy ustnej. Mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty i odbywać się minimum dwa razy w ciągu dnia, a najlepiej myć zęby po każdym posiłku. Jeśli 2 minuty wydają Ci się za długie, to w tym czasie puść sobie ulubioną piosenkę :-)
Katarzyna Płaza-Piekarzewska - magister położnictwa. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym ze szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem.